Jacek Kluczkowski to wybitny polski dyplomata, który przez lata pełnił kluczowe funkcje zarówno na Ukrainie, jak i w Azji Środkowej. Jego kariera jest nie tylko imponująca, ale także przepełniona ważnymi osiągnięciami, które miały istotny wpływ na relacje międzynarodowe Polski.
Podczas swojej służby jako ambasador RP na Ukrainie w latach 2005-2010, Kluczkowski skutecznie kierował polską placówką dyplomatyczną w czasach dynamicznych zmian politycznych na Ukrainie, szczególnie po Oranżowej Rewolucji. Jego działania przyczyniły się do poprawy stosunków między Polską a Ukrainą, intensyfikacji współpracy gospodarczej i kulturalnej oraz budowy zaufania między obydwoma narodami.
Po skutecznym okresie na Ukrainie, Kluczkowski został wysłany jako ambasador RP do Kazachstanu i Kirgistanu, gdzie kontynuował swoją misję promowania interesów Polski w regionie Azji Środkowej. Jego umiejętności dyplomatyczne oraz znajomość realiów międzynarodowych pozwoliły mu skutecznie rozwijać relacje z tymi krajami, budując mosty między Polską a Azją Środkową.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że Kluczkowski był cenionym dziennikarzem przed rozpoczęciem swojej kariery dyplomatycznej. Ta wcześniejsza praca w mediach pozwoliła mu lepiej zrozumieć mechanizmy komunikacji oraz kontekst społeczno- polityczny w różnych krajach, co dodatkowo wzbogaciło jego działania na arenie międzynarodowej.
W rezultacie, wkład Jacka Kluczkowskiego w polską dyplomację był nieoceniony, a jego praca przyczyniła się do umocnienia pozycji Polski w relacjach międzynarodowych, zarówno na Ukrainie, jak i w Azji Środkowej. Jego profesjonalizm, wiedza i zaangażowanie są godne uznania, a jego osiągnięcia stanowią ważny element polskiej historii dyplomacji.
Jan Piekło – polski dziennikarz, ekspert ds. mediów, długoletni (2005–2016) dyrektor wykonawczy Poland-America-Ukraine Cooperation Initiative, w latach 2016–2019 ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie.
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej (1977). W latach 1978–1981 był dziennikarzem „Gazety Krakowskiej”, która po sierpniu 1980 była źródłem niezależnej informacji, pomostem wyrażania postulatów oraz opozycyjnych wobec władz PRL opinii; działał w redakcyjnej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z pracy, po czym praktykował jako psychoterapeuta w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie, działając jednocześnie w niezależnym ruchu wydawniczym zdelegalizowanej „Solidarności”.
W latach 1989 i 1990 był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”. W grudniu 1989 relacjonował wydarzenia rewolucji rumuńskiej i obalenie reżimu komunistycznego Nicolae Ceaușescu.
W latach 1992–1995 jako niezależny reporter relacjonował przebieg rozpadu Jugosławii oraz wojny w Bośni i Hercegowinie. W grudniu 1992 brał udział w pierwszym konwoju humanitarnym zorganizowanym przez Janinę Ochojską do oblężonego Sarajewa.
Przemysław Wywiał
Wykładowca akademicki
Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Bezpieczeństwa Narodowego i Zarządzania Kryzysowego na Akademii Obrony Narodowej, a także kurs oficerski w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Obecnie kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki w Krakowie. Pełni także funkcje Zastępcy Dyrektora Centrum Symulacji i Doskonalenia Zarządzania Bezpieczeństwem PRO PATRIA, PRO CIVIUM oraz Pełnomocnika Rektora ds. Szkoły Legii Akademickiej.
Aktualnie również ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zainteresowania naukowe: strategia bezpieczeństwa narodowego, obrona powszechna, klasycy strategii, społeczny potencjał bezpieczeństwa narodowego.
Oficer rezerwy Wojska Polskiego.
Od kilkunastu lat jest zaangażowany w działalność organizacji pozarządowych, w tym Związek Strzelecki, Związek Piłsudczyków i Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Uczestnik Marszów Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.
W wolnych chwilach biega. Posiadacz odznaki Maratonu Komandosa.
Bogusław Pacek, profesor dr hab. , gen. dyw. w st. spocz, doktor honoris causa Uniwersytetu Obrony Ukrainy w Kijowie i Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy w Charkowie, wykładowca i profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego
Absolwent studiów humanistycznych w Uniwersytecie Gdańskim.Pracował w macierzystej uczelni jako filolog. W czasie studiów i pracy w Uniwersytecie Gdańskim – aktywny animator kultury studenckiej. M.in. założyciel i prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG, kierownik organizacyjny Studenckiego klubu „Wysepka”, organizator kabaretonów, przeglądów teatrów i filmów, recitali, spotkań, koncertów, festiwali studenckich, wystaw.
W latach 1979-2014 był oficerem WP, zajmował m.in. stanowiska Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Zastępcy Dowódcy Operacji Wojskowej UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Radcy Ministra Obrony Narodowej, Rektora Akademii Obrony Narodowej. Był też Liderem Programu DEEP NATO w Ukrainie i Doradcą NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie. W 1990 roku doktoryzował się w naukach humanistycznych a w 2009 został doktorem habilitowanym nauk wojskowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. W 2014 roku prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk społecznych. Równolegle ze służbą wojskową od 1990 roku pracował jako wykładowca psychologii i przedmiotów z zakresu nauk o polityce i nauk o bezpieczeństwie. w Akademii Marynarki Wojennej na Uniwersytecie Gdańskim, Pomezańskim Kolegium Teologicznym , Szkole Wyższej TWP-Wszechnica Polska, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Akademii Obrony Narodowej. Był Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. Inicjatyw Proobronnych oraz założycielem i pierwszym prezesem Federacji Organizacji Proobronnych. W 2012 roku wygrał konkurs organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej na stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, jednak nie objął go przyjmując wówczas funkcję rektora Akademii Obrony Narodowej W 2012 roku został honorowym obywatelem miasta Rypin.
W 2013 roku został wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu i działalności dydaktycznej. Pomysłodawca i twórca Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej. Członek honorowy Stowarzyszenia „Żandarm”. Współtwórca i autor pierwszej koncepcji powstania jednostki Wojsk Specjalnych „Agat”.
Piotr Długosz jest doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie socjologii oraz profesorem na Uniwersytecie Pedagogicznym. Jego doktorat i habilitację obronił na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada imponujące osiągnięcia naukowe, będąc autorem siedmiu monografii, ośmiu raportów badawczych oraz ośmiu redakcji i współredakcji prac zbiorowych. Ponadto opublikował około 150 artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach.
Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę polityki młodzieżowej, migracji ludności, partycypacji politycznej i jej uwarunkowań, a także traumy społeczno-kulturowej na obszarze byłego bloku sowieckiego oraz transformacji społeczno-politycznej w tych regionach. W czasie pandemii COVID-19 założył Laboratorium Socjologiczne Covid-19, a obecnie kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie. Ponadto jest założycielem i kierownikiem Centrum Badań Młodzieży na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Youth in Central and Eastern Europe”.
Piotr Długosz uzyskał również granty badawcze na międzynarodowe projekty, takie jak „Identification of barriers hindering the Ukrainian and Polish students’ return to schools” finansowany przez NAWA w latach 2021-2022, „Preventing post-COVID Social Exclusion Together” wspierany przez Visegrad Grants w latach 2021-2022 oraz „Trauma transformacji – społeczne konsekwencje radykalnych przemian na Ukrainie” finansowany przez NCN w 2018 roku.
W 2022 roku Piotr Długosz został nagrodzony przez władze Uniwersytetu Pedagogicznego w ramach ID-UB-04 Excellent Motivation za swoją działalność naukową, a także otrzymał nagrodę Rektora III stopnia za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe.
dr Paweł Levchuk – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień wielojęzyczności, kontaktów językowych polsko-wschodniosłowiańskich, sytuacji języka ukraińskiego w Polsce, nauczania języka polskiego jako drugiego w Polsce i w świecie, wielojęzyczności migrantów z Ukrainy w Polsce. Autor ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.
dr Małgorzata Kuźbida,
Absolwentka UP w Krakowie oraz UJ oraz staż naukowy w Uniwersytecie im. Drahomanowa w Kijowie. Obserwator międzynarodowy z ramienia Forum Polsko Ukraińskiego w trakcie wyborów prezydenckich w Ukrainie w roku 2004. Praca doktorska poświęcona analizie państwa ukraińskiego na początku XX wieku. Zainteresowania naukowe – narodami Europy ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji społecznych, politycznych które tworzyły powstanie narodów. Twórca licznych konferencji, debat, projektów międzynarodowych m.in. przy wsparciu MSZ.Obecnie pracownik Instytutu Dziennikarstwa Stosunków Międzynarodowych UKEN – pomysłodawca konferencji.
Olga Wasiuta – profesor, doktor habilitowany, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa regionalnego i europejskiego oraz wojną hybrydową. Jest autorką lub współautorką ponad 400 publikacji naukowych, m. in. takich monografii jak: Wojna hybrydowa Rosji przeciwko Ukrainie (Kraków 2017); Państwo Islamskie ISIS. Nowa twarz ekstremizmu (Warszawa 2018); Media jako instrument wpływu informacyjnego i manipulacji społeczeństwem (Kraków 2019); Wojna dronów. Militarne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych (Kraków 2020); współredaktor monografii wieloautorskich poświęconych bezpieczeństwu, w tym: Encyklopedia Bezpieczeństwa, w 6 tomach. Wydawnictwo Libron, Kraków 2021-2023.
Walenty Baluk – Absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego (1997). Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał stopień doktora (2000) i doktora habilitowanego (2007) nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W latach 2000-2011 był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Badań nad Europą Wschodnią w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 r. został profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Praw Człowieka na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2014 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i został dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS. Autor ponad 140 różnego rodzaju publikacji z zakresu problemtyki wschodnioeuropejskiej.
Anna Stożko – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z doświadczeniem w obszarze dziennikarstwa i współpracy międzynarodowej, w szczególności w kontekście polsko-ukraińskiej współpracy. Jako redaktor naczelna Ukraińsko-Polskiej Platformy Medialnej (UPMP) oraz dziennikarka projektu „Stop Lie”, skupia się na budowaniu rzetelnych relacji między Polską a Ukrainą oraz na zwalczaniu rosyjskiej propagandy. Anna aktywnie współpracuje z polskimi mediami, koncentrując się na tematyce roli mediów w kształtowaniu opinii publicznej na temat Ukrainy. Jej zaangażowanie w dyskusje na temat tych kwestii przyczynia się do budowania świadomości i zrozumienia polsko-ukraińskich relacji. Od 2023 roku jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Aktywna działaczka, uczestniczka różnych międzynarodowych projektów oraz twórca wydarzeń ukraińsko-polskich, wspierająca budowanie pozytywnego wizerunku Ukrainy w Polsce, a Polski w Ukrainie, dla poprawy współpracy między oboma krajami.